Z historie ETF

Evangelický Traband Funclub (ETF) založili tři nadšenci Jonáš, Ben a Jakub
1. listopadu 2003 v Humpolci na jedné sešlosti na faře u Jana Kellera, evangelického faráře a chartisty (po revoluci také chvíli starostoval v Jimramově, kde tou dobou vznikal festival Otevřeno). ETF se zrodil do těžké doby, kdy nějaký čas nefungovaly oficiální Trabandí stránky a šířily se fámy, že Traband koncem roku bude končit. Nakonec z toho byla pouze výměna bubeníků a tříměsíční pauza na nazkoušení nových písní, které pak vyšly na výborném albu Hyjé. Činnost funclubu byla tedy volně určena jako navštěvování koncertů, sbírání "absolut illegal" nahrávek a vedení webu, který rychle zhotovil a na server ETF (Evangelická teologická fakulta) umístil Jonáš, a který - aspoň v počátku - nahrazoval i nefunkční Trabandí web rozpisem koncertů apod.

Po obnovení Trabandího webu (kde na nás Jarda odkazuje v Aktualitách), který je díky zvláštní péči kapelníka velmi obsáhlý, část funkcí webu ETF byla již mírně zbytečná, navíc se objevily problémy se serverem a web začal stagnovat. Bylo několik pokusů o jeho obnovení a přesunutí na Jonášův osobní server, tu ale přišly nečekané technické problémy. ETF ale samozřejmě žil dál (včetně Spolku přátel ETF, kam patří všichni přátelé tří zakládajících a dosud jediných členů ETF, kteří rádi poslouchají Traband, jmenujme např. Koliba, Dana Pleskače, Malého Vlka, Kubištu, Deboru, Agátu, Jesetera apod.) a jeho hlavní aktivity, tj. návštěvy koncertů a sbírání nahrávek neutuchaly. Členové ETF navázali spolupráci s dalšími trabandofily, např. s Joudínkem (zvaným Pinďa), Vláďou von St., Tomášem Lébrem (Ash), Vytesanem či dylanologem Tomášem Lavickým. Návštěvnost koncertů byla také velká, rekordní je v tomto ohledu rok 2005. Na Sjezdu (nejen) evangelické mládeže v Kutné Hoře v roce 2004 měl ETF dokonce svoji prezentaci, její součástí byl i rozhovor s Evženem, který pořídil Jakub na festivalu Křídla. Zde si Jakub s Trabandem i zazpíval Sáru (čímž navázal na zpěv písně Na širém moři na Dobešce), jeho fotka s popisem "Traband" pak vyšla i v Lidových novinách a my se nikdy nedozvěděli, jestli to náhodou není vtip novináře a nějakou dobu i bubeníka Trabandu Petra Viziny.

Po vydání CD Přítel člověka se vrátila myšlenka obnovit web ETF (zatím s použitím původní Jonášovy grafiky, mírně upravené v březnu 2011). Traband na koncertech čím dál častěji hraje nové písničky, některé z nich vydal na albu Domasa, další plánuje vydat na jaře 2011. ETF tak stále pokračuje ve své původní činnosti - navštěvování koncertů a sbírání nových nahrávek. Snad se bude dařit. Nám i Trabandu.

Ben Skála