čeleď: Bažantovití Phasianidae

pč. bažanti Phasianinae (178 druhů; HUDEC 1963 čeleď bažantovitých rozděluje do 4 podčeledí: koroptve Perdicinae, bažanti Phasianinae, perličky Numidinae a krocani Meleagrinae, tetřevy považují za samostatnou čeleď, já jsem se v dělení bažantovitých řídil HUDCEM, ČERNÝM a spol. 1977, kteří čeleď dělí na tyto 4 podčeledě: bažanti Phasianinae, krocani Meleagrinae, perličky Numidinae a tetřevi Tetraoninae.)
      r. bažant Phasianus (Linnaeus, 1758)
            sp. bažant obecný Phasianus colchicus (Linnaeus, 1758; zeměpisná proměnlivost bažanta je velmi výrazná, VAURIE 1965
                rozděluje všech 27 uznávaných subspecií do pěti skupin)

                skupina "černokrcí" "colchicus" (4 subspecie)
                  ssp. kolchidský colchicus (Linnaeus, 1758)
                skupina "bělokřídlí" "principalis-chrysomelas" (5 subspecií)
                  ssp. murgabský principalis (Sclater, 1885)
                skupina "mongolští" "mongolicus" (2 subspecie)
                  ssp. sedmiříčský mongolicus (Brandt, 1845)
                skupina "tarimští" "tarimensis" (2 subspecie)
                skupina "šedohřbetí" "torquatus" (14 subspecií)
                  ssp. jihočínský = obojkový torquatus (Gmelin, 1789)
                  ssp. taivanský formosanus (Elliot, 1870)
            sp. bažant zelený Phasianus versicolor (Vieillot, 1825; běžně se kříží s bažantem obecným, a proto je někdy považován za
                jednu z jeho subspecií)

      r. bažant Catreus
            sp. bažant Wallichův Catreus wallichii
      r. bažant "ušatý" Crossoptilon
      r. bažant Chrysolophus
            sp. bažant diamantový Chrysolophus amherstiae
            sp. bažant zlatý Chrysolophus pictus
      r. bažant Gennaeus
            sp. bažant stříbrný Gennaeus nycthemerus
                  ssp. nycthemerus
            sp. bažant Swinhoeův Gennaeus swinhoei
      r. bažant Ithaginis
            sp. bažant krvavý Ithaginis cruentus
      r. bažant Lophophorus
            sp. bažant lesklý Lophophorus impeyanus
      r. bažant satyr
      r. bažant Syrmaticus
            sp. bažant Elliotův Syrmaticus ellioti
            sp. bažant Humeův Syrmaticus humiae
            sp. bažant královský Syrmaticus reevesii (J. E. Gray, 1829)
            sp. bažant mikado Syrmaticus mikado
      r. bažant ušatý Crossoptilon
            sp. bílý bažant ušatý Crossoptilon crossoptilon
            sp. mandžuský bažant ušatý = bažant mandžuský Crossoptilon mantschuricum
            sp. modrý bažant ušatý = bažant ušatý Crossoptilon auritum
      r. argus Argusianus
            sp. argus okatý Argusianus argus
      r. frankolín Francolinus
            sp. frankolín obecný Francolinus francolinus
            sp. Francolinus harwoodi
      r. koroptev Arborophila
            sp. koroptev bělohrdlá Arborophila orientalis = brunneopectus
            sp. koroptev kaštanovoprsá Arborophila charltonii
      r. koroptev Perdix (Brisson, 1760)
            sp. koroptev polní Perdix perdix (Linnaeus, 1758)
                  ssp. evropská perdix (Linnaeus, 1758)
                  ssp. francouzská armoricana (Hartert, 1917)
                  ssp. italská italica (Hartert, 1917)
                  ssp. holandská sphagnetorum (Altum, 1894)
                  ssp. maloasijská canescens (Buturlin, 1906)
                  ssp. pyrenejská hispaniensis (Reichenow, 1892)
                  ssp. ruská lucida (Altum, 1894)
                  ssp. západosibiřská robusta (Homeyer et Tancré, 1883)
            sp. koroptev vousatá Perdix dauuricae (Pallas, 1811)
      r. křepel Colinus
            sp. křepel virginský Colinus virginianus
      r. křepel Lophortyx
            sp. křepel kalifornský Lophortyx californica (Shaw, 1798)
      r. křepel Rollulus
            sp. křepel korunkatý Rollulus roulroul
      r. křepelka Coturnix (Bonnaterre, 1791)
            sp. křepelka polní Coturnix coturnix (Linnaeus, 1758)
                  ssp. evropská coturnix (Linnaeus, 1758)
                  ssp. kanárská confisa (Hartert, 1917)
                  ssp. kapverdská inopinata (Hartert, 1917)
            sp. křepelka japonská Coturnix japonica (Temminck et Schlegel, 1849)
            sp. Coturnix australis
            sp. Coturnix chinensis
            sp. Coturnix pectoralis
      r. křepelka Excalfactoria
            sp. křepelka trpasličí Excalfactoria chinensis
      r. kur Gallus
            sp. kur bankivský Gallus gallus (Meisner, 1804)
                  ssp. gallus
                  ssp. bankiva
                  ssp. jabouillei
                  ssp. murghi
                  ssp. spadiceus
      r. orebice Alectoris
            sp. orebice horská Alectoris graeca (Meisner, 1804)
            sp. orebice rudá Alectoris rufa (Linnaeus, 1758)
      r. páv Pavo
            sp. páv korunkatý Pavo cristatus
      r. satyr Tragopan
            sp. satyr Cabotův Tragopan caboti
            sp. satyr Temminckův Tragopan temmincki
            sp. bažant satyr Tragopan satyra
      r. velekur Tetraogallus
            sp. velekur himalájský Tetraogallus himalayensis (G. R. Gray, 1843)
            sp. velekur tibetský Tetraogallus tibetanus
pč. krocani Meleagrinae (2 druhy)
      r. krocan Meleagris
            sp. krocan divoký Meleagris gallopavo (Linnaeus, 1758)
            sp. krocan paví Meleagris ocellata
pč. perličky Numidinae (7 druhů)
      r. perlička Numida
            sp. perlička obecná = kropenatá Numida meleagris (Linnaeus, 1758)
                  ssp. západoafrická galeata
      r. perlička Acryllium
            sp. perlička supí Acryllium vulturinum
      r. Agelastes
            sp. Agelastes meleagrides
pč. tetřevi Tetraoninae (18 druhů; HUDEC 1963 podčeleď považuje za samostatnou čeleď)
      r. tetřev Tetrao (Linnaeus, 1758)
            sp. tetřev hlušec Tetrao urogallus (Linnaeus, 1758)
                  ssp. evropský urogallus (Linnaeus, 1758)
                  ssp. pyrenejský aquitanicus (Ingram, 1915)
                  ssp. sibiřský taczanowskii (Stejneger, 1885)
                  ssp. rudolfi (Dombrowski, 1912)
            sp. tetřev skalní Tetrao parvirostris (Bonaparte, 1856)
      r. tetřívek Centrocercus
            sp. tetřívek křovinný Centrocercus urophasianus
      r. tetřívek Lyrurus (Swainson, 1832)
            sp. tetřívek kavkazský Lyrurus mlokosiewiczi (Taczanowski, 1875)
            sp. tetřívek obecný Lyrurus tetrix (Linnaeus, 1758)
                  ssp. evropský tetrix (Linnaeus, 1758)
                  ssp. anglický britannicus (Witherby et Lönnberg, 1913)
                  ssp. jihosibiřský viridanus (Lorenz, 1891)
                  ssp. mongolský mongolicus (Lönnberg, 1904)
                  ssp. ussurijský ussuriensis (Kohts, 1911)
      r. tetřívek Tympanuchus
            sp. tetřívek prériový Tympanuchus cupido
      r. bělokur Lagopus
            sp. bělokur horský Lagopus mutus (Montin, 1776; hojný u nás v glaciálních obdobích, zastižen ještě v 19. století)
            sp. bělokur rousný Lagopus lagopus (Linnaeus, 1758)
                  ssp. skotský scoticus (někdy považována za samostatný druh)
      r. jeřábek Tetrastes (Keyserling et Blasius, 1840)
            sp. jeřábek lesní Tetrastes bonasia (Linnaeus, 1758; ssp. podle VAURIEHO
1965)
                  ssp. severoevropský bonasia (Linnaeus, 1758)
                  ssp. amurský vicinitas (Riley, 1915)
                  ssp. sibiřský sibiricus (Buturlin, 1916)
                  ssp. středoevropský rupestris (Brehm, 1831; GLUTZ a spol. 1973 osamostatňují z této ssp. další subspecie: západoev-
                        ropskou rhenana Kleinschmidt, 1917, alpskou styriacus von Jordans et Schiebel, 1944 a středoevropskou rupestris Brehm, 1831)

      r. kur Tympanuchus
            sp. kur prériový Tympanuchus cupido

O úroveň výš
Na úvodní stranu