čeleď: Krahujcovití Accipitridae

pč. krahujci Accipitrinae
      r. krahujec Accipiter (Brisson, 1760)
            sp. krahujec americký Accipiter striatus
            sp. krahujec besra Accipiter virgatus
            sp. krahujec Bonapartův Accipiter castanilius
            sp. krahujec celebeský Accipiter nanus
            sp. krahujec černobílý Accipiter imitator
            sp. krahujec černohlavý = jestřáb černopláštíkový Accipiter melanochlamys
            sp. krahujec čínský Accipiter soloensis
            sp. krahujec dvoubarevný Accipiter bicolor
            sp. krahujec Francescův Accipiter francesii
            sp. krahujec kolumbijský Accipiter collaris
            sp. krahujec krátkoprstý Accipiter brevipes (Severtzov, 1850; někdy považován za subspecii krahujce šikry)
            sp. krahujec madagaskarský Accipiter madagascariensis
            sp. krahujec malinký Accipiter superciliosus
            sp. krahujec malý Accipiter minullus
            sp. krahujec menší Accipiter gularis
            sp. krahujec nikobarský Accipiter butleri
            sp. krahujec obecný Accipiter nisus (Linnaeus, 1758)
                  ssp. evropský nisus (Linnaeus, 1758)
                  ssp. himalajský melaschistos (Hume, 1869)
                  ssp. sibiřský nisosomilis (Tickell, 1833)
                  ssp. středomořský wolterstorffi (Kleinschmidt, 1901)
            sp. krahujec ovampský Accipiter ovampensis
            sp. krahujec proměnlivý Accipiter albogularis
            sp. krahujec rudolímcový Accipiter cirrhocephalus
            sp. krahujec rudonohý Accipiter erythropus
            sp. krahujec rudoprsý Accipiter rufiventris
            sp. krahujec rudý Accipiter erythrauchen
            sp. krahujec skvrnitý = jestřáb celebeský Accipiter griseiceps
            sp. krahujec šedý Accipiter brachyurus
            sp. krahujec šikra Accipiter badius
            sp. krahujec třískvrnný Accipiter trinonatus
            sp. krahujec žlutočelý Accipiter luteoschistaceus
            sp. jestřáb australský Accipiter fasciatus
            sp. jestřáb bílý Accipiter novaehollandiae
            sp. jestřáb Cooperův Accipiter cooperi
            sp. jestřáb červenohřbetý Accipiter melanoleucus
            sp. jestřáb červený Accipiter ridiatus
            sp. jestřáb halmaherský Accipiter henicogrammus
            sp. jestřáb chocholatý Accipiter trivirgatus
            sp. jestřáb jihoamerický Accipiter poliogaster
            sp. jestřáb kaštanový Accipiter buergersi
            sp. jestřáb kubánský Accipiter gundlachi
            sp. jestřáb lesní Accipiter gentilis (Linnaeus, 1758)
                  ssp. evropský gentilis (Linnaeus, 1758)
                  ssp. sibiřský buteoides (Menzbier, 1882)
                  ssp. středoasijský schwedowi (Menzbier, 1882)
                  ssp. středomořský arrigonii (Kleinschmidt, 1903)
            sp. jestřáb madagaskarský Accipiter henstii
            sp. jestřáb molucký Accipiter meyerianus
            sp. jestřáb novoguinejský Accipiter doriae
            sp. jestřáb růžový Accipiter rufitorques
            sp. jestřáb Sclaterův Accipiter haplochrous
            sp. jestřáb Schlegelův Accipiter rhodogaster
            sp. jestřáb šedobílý Accipiter poliocephalus
            sp. jestřáb šedohlavý Accipiter princeps
            sp. jestřáb tachiro Accipiter tachiro
            sp. Accipiter chionogaster
            sp. Accipiter erythronemius
            sp. Accipiter griseogularis
            sp. Accipiter toussenelii
            sp. Accipiter ventralis
pč. káně Buteoninae
      r. káně Buteo (Lacépede, 1799)
            sp. káně lesní Buteo buteo (Linnaeus, 1758)
                  ssp. středoevropská buteo (Linnaeus, 1758)
                  ssp. asijská japonicus (Temminck et Schlegel, 1844)
                  ssp. kavkazská menetriesi (Bogdanov, 1879)
                  ssp. ruská vulpinus (Gloger, 1833)
            sp. káně andská Buteo albigula
            sp. káně bělobřichá Buteo auguralis
            sp. káně bělochvostá Buteo rufinus (Cretzschmar, 1829)
                  ssp. asijská rufinus (Cretzschmar, 1829)
                  ssp. africká cirtensis (Levaillant, 1849)
            sp. káně běloocasá = pestrá Buteo albicaudatus
            sp. káně černá Buteo albonotatus
            sp. káně černohřbetá Buteo augur
            sp. káně galapážská Buteo galapagoensis
            sp. káně Gmelinova Buteo magnirostris
            sp. káně horská Buteo oreophilus
            sp. káně jihoamerická Buteo leucorrhous
            sp. káně královská Buteo regalis
            sp. káně krátkoocasá Buteo brachyurus
            sp. káně lesklá Buteo nitidus = Asturina nitida
            sp. káně madagaskarská Buteo brachypterus
            sp. káně páskovaná Buteo lineatus
            sp. káně proměnlivá Buteo poecilochrous
            sp. káně rousná Buteo lagopus (Pontoppidan, 1763)
                  ssp. severoevropská lagopus (Pontoppidan, 1763)
                  ssp. kamčatská kamtschatkensis (Dementjev, 1931)
                  ssp. severoamerická sancti-johannis (Gmelin, 1788)
                  ssp. sibiřská menzbieri (Dementjev, 1951)
            sp. káně rudohřbětá Buteo polyosoma
            sp. káně rudoocasá Buteo jamaicensis
            sp. káně stepní Buteo hemilasius
            sp. káně středoasijská Buteo hemilasius
            sp. káně západní Buteo platypterus
            sp. Buteo archeri
      r. káně Busarellus
            sp. káně černokrká Busarellus nigricollis
      r. káně Parabuteo
            sp. káně Harrisova Parabuteo unicinctus
      r. aguja Geranoaëtus
            sp. Geranoaëtus melanoleucus
      r. harpyje Harpia
            sp. harpyje pralesní Harpia harpyja
      r. káněc = káně Butastur
            sp. káněc bělooký Butastur teesa
            sp. káněc sarančí Butastur rufipennis
            sp. káněc světlobřichý Butastur liventer
      r. orel Aquila (Brisson, 1760)
            sp. orel kaferský Aquila vereauxii
            sp. orel klínoocasý Aquila audax (Latham)
            sp. orel královský Aquila heliaca (Savigny, 1809)
                  ssp. euroasijský heliaca (Savigny, 1809)
                  ssp. iberský adalberti (C. L. Brehm, 1861)
            sp. orel křiklavý Aquila pomarina (Brehm, 1831)
                  ssp. evropský pomarina (Brehm, 1831)
                  ssp. indický hastata (Lesson, 1834)
            sp. orel skalní Aquila chrysaetos (Linnaeus, 1758)
                  ssp. evropský chrysaetos (Linnaetus, 1758)
                  ssp. americký canadensis (Linnaeus, 1758)
                  ssp. japonský japonica (Severtzov, 1888)
                  ssp. středoasijský daphanea (Severtzov, 1888)
                  ssp. středomořský homeyeri (Severtzov, 1888)
            sp. orel stepní Aquila rapax (Temminck, 1828)
                  ssp. indický vindhiana (Franklin, 1831)
                  ssp. mongolský nipalensis (Hodgson, 1833)
                  ssp. severoafrický belisarius (Levaillant, 1849)
                  ssp. západosibiřský orientalis (Cabanis, 1854)
            sp. orel Verreauxův Aquila verreauxi
            sp. orel volavý Aquila clanga (Pallas, 1811)
      r. orel Hieraaetus (Kaup, 1844)
            sp. orel jestřábí Hieraaetus fasciatus (Vieillot, 1822)
                  ssp. středomořský fasciatus (Vieillot, 1822)
                  ssp. africký spilogaster (Bonaparte, 1850)
            sp. orel kaštanový Hieraaetus kienerri
            sp. orel nejmenší Hieraaetus pennatus (Gmelin, 1788)
            sp. Hieraaetus morphnoides
      r. orel Pithecophaga
            sp. orel opičí Pithecophaga jefferyi
      r. orel Spizaetus
            sp. orel celebeský Spizaetus lanceolatus
            sp. orel korunkatý Spizaetus = Stephanoaetus coronatus
            sp. orel malajský Spizaetus nanus
pč. luňáci Milvinae
      r. luňák Milvus (Lacépede, 1799)
            sp. lunák červený Milvus milvus (Linnaeus, 1758)
                  ssp. evropský milvus (Linnaeus, 1758)
                  ssp. kapverdský fasciicauda (Hartert, 1914)
            sp. luňák hnědý Milvus migrans (Boddaert, 1783)
                  ssp. evropský migrans (Boddaert, 1783)
                  ssp. egyptský aegyptius (Gmelin, 1788)
                  ssp. sibiřský lineatus (Gray, 1831)
            sp. luňák "hnědý" Milvus korschun
            sp. luňák hvízdavý Milvus sphenurus (Vieillot; někdy řazen do rodu Haliastur - viz VESELOVSKÝ
1986, s. 245 nebo
                CHVAPIL 1985)

      r. luňák Elanoides
            sp. luňák vlaštovčí Elanoides forticatus
      r. luňák Haliastur
            sp. luňák brahmánský Haliastur indus
      r. luňák Helicolestes
            sp. luňák úzkozobý Helicolestes hamatus
      r. luňák Macheiramphus
            sp. luňák netopýří Macheiramphus alcinus
      r. plžojed = luňák Rosthramus
            sp. plžojed bažinný = luňák hlemýždí = luňák floridský Rosthramus sociabilis
            sp. plžojed bělooký = luňák úzkozobý Rosthramus hamatus
pč. luňci Elaninae
      r. luněc Elanus (Savigny, 1809)
            sp. luněc americký Elanus leucurus
            sp. luněc černoramenný Elanus notatus (Gould)
            sp. luněc šedý Elanus caeruleus (Desfontaines, 1787)
                  ssp. africký caeruleus (Desfontaines, 1787)
                  ssp. filipínský hypoleucus (Gould, 1859)
            sp. Elanus scriptus
pč. motáci Circinae
      r. moták Circus (Lacépede, 1799)
            sp. moták bahenní Circus approximans
            sp. moták lužní Circus pygargus (Linnaeus, 1758)
            sp. moták pilich Circus cyaneus (Linnaeus, 1766)
                  ssp. eurasijský cyaneus (Linnaeus, 1766)
                  ssp. americký hudsonius (Linnaeus, 1766)
            sp. moták pochop Circus aeruginosus (Linnaeus, 1758)
                  ssp. eurosibiřský aeruginosus (Linnaeus, 1758)
                  ssp. severoafrický harterti (Zedlitz, 1914)
                  ssp. východosibiřský spilonotus (Kaup, 1847)
            sp. moták stepní Circus macrourus (Gmelin, 1770)
            sp. Circus assimilis
pč. orli mořští Haliaetinae
      r. orel Haliaëtus (Savigny, 1809)
            sp. orel bělobřichý = běloprsý Haliaëtus leucogaster
            sp. orel bělohlavý Haliaëtus leucocephalus
                  ssp. jižní leucocephalus
            sp. orel jasnohlasý Haliaetus vocifer
            sp. orel mořský Haliaëtus albicilla (Linnaeus, 1758; monotypický druh, příslušníci grónské populace však často bývají od-
                lišováni pro poněkud větší rozměry - ssp. groenlandicus Ch. L. Brehm, 1831
)
            sp. orel páskovaný Haliaëtus leucoryphus
            sp. orel východní Haliaëtus pelagicus
            sp. Haliaëtus vociferoides
pč. orlíci Circaetinae
      r. orlík Circaetus (Vieillot, 1816)
            sp. orlík krátkoprstý Circaetus gallicus (Gmelin, 1788)
                  ssp. evropský gallicus (Gmelin, 1788)
                  ssp. jihoafrický pectoralis (Smith, 1830; VOOUS
1962 aj. považují tuto subspecii za samostatný druh)
                  ssp. senegalský beaudouini (Verreaux et Murrs, 1862; VOOUS 1962 aj. považují tuto subspecii za samostatný druh)
      r. orlík Spilornis
            sp. orlík rudoprsý Spilornis cheela
      r. orel Terathopius
            sp. orel kejklíř Terathopius ecaudatus
pč. supové Aegypiinae
      r. sup Aegypius (Savigny, 1809)
            sp. sup hnědý Aegypius monachus (Linnaeus, 1758)
            sp. sup ušatý Aegypius tracheliotus
      r. sup Gyps (Savigny, 1809)
            sp. sup bělohlavý Gyps fulvus (Hablizl, 1783)
                  ssp. středomořský fulvus (Hablizl, 1783)
                  ssp. indický fulvescens (Hume, 1869)
            sp. sup indický Gyps indicus
            sp. sup krahujový = Ruppellův Gyps rüppelli
      r. sup Necrosyrtes
            sp. sup kapucín Necrosyrtes monachus (HANZÁK
1963 druh řadí do rodu Neophron)
      r. sup Neophron (Savigny, 1809)
            sp. sup mrchožravý Neophron percnopterus (Linnaeus, 1758)
                  ssp. africký percnopterus (Linnaeus, 1758)
                  ssp. indický ginginianus (Latham, 1790)
      r. sup Pseudogyps
            sp. sup africký Pseudogyps africanus
      r. sup Torgos
            sp. sup ušatý Torgos tracheliotus
                  ssp. negevensis
      r. orlosup Gypaetus (Storr, 1784)
            sp. orlosup bradatý Gypaetus barbatus (Linnaeus, 1758)
                  ssp. severoafrický barbatus (Linnaeus, 1758)
                  ssp. euroasijský aureus (Hablizl, 1783)
                  ssp. jihoafrický meridionalis (Keyserling et Blasius, 1840)
      r. orlosup Gypohierax
            sp. orlosup palmový Gypohierax angolensis
pč. včelojedi Perninae
      r. včelojed Pernis (Cuvier, 1817)
            sp. včelojed lesní Pernis apivorus (Linnaeus, 1758)
            sp. včelojed malajský Pernis ptilorhynchus
            sp. včelojed pruhovaný = celebesský Pernis celebensis
      r. včelojed Henicopernis
            sp. včelojed černý Henicopernis infuscata
            sp. včelojed dlouhoocasý Henicopernis longicauda

O úroveň výš
Na úvodní stranu